U66pl mzwwaxwm2avyebiu 4prg6hfl3mu5xmqqgsafdb yw9t3juexkb ibf83qcw

Turkcell Cüzdan

Turkcell Cüzdan

App Description

The following description comes from the Google Play Store description of the app:

Turkcell Cüzdan'ınızı kullanmaya başlamak için Cüzdan’ınıza Turkcell İletişim Merkezleri'nden nakit para yükleyebilir veya MasterCard ya da Maestro logolu kredi kartınızı ekleyebilirsiniz. Turkcell Cüzdan'a ekleyebileceğiniz kartları Turkcell Cüzdan uygulamasında görüntüleyebilir ve istediğiniz kartı cüzdanınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca Uyumlu cihazınız, 256K ve üzeri SIM kartınız ile Garanti Bankası Temassız Visa Kartlarınızı Turkcell Cüzdan’a ekleyip kullanabilirsiniz.
Turkcell Cüzdan’a 3G veya Wi-fi ile bağlanabilirsiniz. Cüzdanınıza Wi-fi ile bağlanmak için güvenliğiniz gereği Turkcell şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.
Ayrıca Turkcell Cüzdan’ın NFC (Temassız Ödeme) özelliğini NFC uyumlu bir cihazınız ve 256K SIM kartınız ile kullanabilirsiniz.
Turkcell Cüzdan'ın hayatınızı birçok farklı alanda kolaylaştıracak özellikleri bulunmaktadır:
 Para Gönderme: Turkcell Cüzdan’ı kullanarak istediğiniz zaman istediğiniz yerden dilediğiniz kişinin cep telefonuna para gönderebilirsiniz.
 TL Yükleme: Nerede olursanız olun; saniyeler içerisinde dilediğiniz Turkcell hattına TL yükleyebilirsiniz.
 Turkcell Paket Satın Alma: Turkcell’in avantajlarla dolu birçok SMS, internet ve Nar paketini satın alabilirsiniz.
 Fatura Ödeme: Anlaşmalı kurum faturalarınızı Turkcell Cüzdan ile ödeyebilirsiniz. Ayrıca Faturalarınızı kaydedebilir, ödeme hatırlatmalarınız için alarm kurabilirsiniz.
Marka Kart: Anlaşmalı Marka Kartlarınızı Cüzdan’ınıza ekleyebilir, alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca Turkcell Cüzdan’a eklediğini Marka Kartınızın puan ve son işlemlerini takip edebilirsiniz.
Internette Ödeme: Anlaşmalı internet sitelerinde sadece cep numaranızı kullanarak kolay ve güvenli alışveriş yapabilirsiniz.
 Temassız İşlem: NFC özellikli telefonunuzla temassız ödeme noktalarında tek bir dokunuşla cep telefonunuzla hızlı ve güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

* Güvenliğiniz gereği, Wi-Fi ile bağlanmak için uygulamaya Turkcell Şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Turkcell şifrenizi 2222’ye SIFRE yazıp SMS göndererek öğrenebilirsiniz. Eğer kendi cihazınız dışında, başka bir cihazdan Cüzdan’a giriş yapmak isterseniz; işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için cihaza kendi SIM kartınızı taktığınızdan emin olunuz. Aksi takdirde giriş yapabilir, ancak güvenliğiniz gereği işlemlerinizi gerçekleştiremezsiniz.
** NFC uyumlu bir cihazınız ve 256K SIM kartınız ile; MasterCard ve Maestro logolu VakıfBank kartlarınızı Temassız Ödeme özelliği ile Turkcell Cüzdan’da kullanmaya başlayabilirsiniz. VakıfBank kartları sadece fiziki mağazalarda Temassız Ödeme yapmak için kullanılabilmektedir; E-Ticaret sitelerinde Turkcell Cüzdan gerçekleştireceğiniz ödemelerde şu an için kullanılamamaktadır.

Sensitive Permissions Used By This App
Permission What Why
Use accounts on the device Allows the app to request authentication tokens. It appears this app uses this data for internal use within the app's functionality
Full network access Can access the internet It appears this app uses this data for internal use within the app's functionality
Can access the internet It appears this app uses this data for mobile analytics
Can access the internet It appears this app uses this data for social networking services
Can access the internet It appears this app uses this data for utility purposes
Precise location (gps and network-based) Can use user's precise location It appears this app uses this data for market/customer analysis
Can use user's precise location Utility
Read phone status and identity Can read phone's current state information like in-phone call, phone signal, carrier, device ID, and phone number It appears this app uses this data to identify users for market/customer analysis
Add or modify calendar events and send email to guests without owners\' knowledge Allows an application to write the user's calendar data. Not analyzed yet
Read your contacts Can read user's contact list (phone book) and phone call history Not analyzed yet
Directly call phone numbers Can call phone numbers Not analyzed yet
Approximate location (network-based) Can use user's approximate location Not analyzed yet
Modify or delete the contents of your usb storage Can write to your phone's USB storage Not analyzed yet
Control near field communication Allows applications to perform I/O operations over NFC. Not analyzed yet
Read calendar events plus confidential information Allows an application to read the user's calendar data. Not analyzed yet
Retrieve running apps Can retrieve information on currently and recently running apps on the device Not analyzed yet
Add or remove accounts Can manage user's accounts on the phone Not analyzed yet
Find accounts on the device Can use user's account information stored on the phone Not analyzed yet
Connect and disconnect from wi-fi Can connect to and disconnect from Wi-Fi access points Not analyzed yet
Edit your text messages (sms or mms) Allows the app to write to SMS messages stored on your tablet or SIM card. Malicious apps may delete your messages. Not analyzed yet
Send sms messages Can send SMS messages Not analyzed yet
Third Party Libraries Used by this App
Library Usage
Oauth
Facebook
Nostra13
Flurry
Bugsense

Privacy Analysis

Version of the app analyzed:

2.0

App was last analyzed by Privacy Grade on:

09/27/2014

Why does this app have this grade?

Our method for grading apps uses a privacy model that we built. This model is based on crowdsourced surveys that we conducted to capture people’s expectations and comfort levels with various app behaviors.

You can see more information about how we grade apps in our FAQ.

See the sensitive permissions table below the app description to see the permissions that made users of the app uncomfortable.

If you have issues about the information on this page, click the button below to send us feedback.

Send Us Feedback